Η μάρκα LS2 γεννήθηκε το 2007 με σαφή σκοπό να γίνει ο ηγέτης της παγκόσμιας αγοράς στη βιομηχανία κρανών μοτοσικλέτας. Περισσότερα από 30 χρόνια εμπειρίας της μητρικής της εταιρείας, MHR, συνέβαλε στην ταχεία ανάπτυξή της.
Η LS2 καλύπτει όλες τις ανάγκες των λατρών των δύο τροχών, από κράνη μέχρι αξεσουάρ (μπουφάν, γάντια, παντελόνια, μπότες και γυαλιά). Διανέμεται σε περισσότερες από 125 χώρες και ως ο ηγέτης της αγοράς σε πολλές από αυτές, η LS2 είναι αναμφίβολα η ταχύτερα αναπτυσσόμενη μάρκα στον κλάδο: μια μεγάλη επίδειξη αγάπης και εμπιστοσύνης από τους καταναλωτές μοτοσικλετών.
Όλα έγιναν δυνατά χάρη στους 5 πυλώνες της επωνυμίας μας.
Η νούμερο ένα προτεραιότητά μας. Δεσμευόμαστε να προσφέρουμε τη μέγιστη προστασία στους καταναλωτές μας.
Χρησιμοποιούμε μόνο ποιοτικά υλικά και διασφαλίζουμε ότι τα προϊόντα μας πληρούν ή υπερβαίνουν τα πρότυπα δοκιμών που απαιτούνται διεθνώς.
Επενδύουμε συνεχώς στην Ε&Α και αναζητούμε συνεχώς τη σύγχρονη τεχνολογία για να την ενσωματώσουμε στα προϊόντα μας.
Είμαστε ιδιαίτερα δημιουργικοί όσον αφορά τα γραφικά και τον σχεδιασμό χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα και την ασφάλεια.
Μοιραζόμαστε τα συναισθήματα όλων εκείνων που είναι παθιασμένοι με τους δύο τροχούς. Για το λόγο αυτό, η LS2 χορηγεί αρκετούς αναβάτες σε διαφορετικές κατηγορίες (moto2, moto3, SuperBike, Dakar και πολλές άλλες).
Φροντίζουμε να χρησιμοποιούμε και να αναπτύσσουμε τα καλύτερα υλικά για να παρέχουμε την ασφάλεια και την ποιότητα που αξίζει στο κοινό μας.
Το ανθρακόνημα είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται εκτενώς στην αεροναυπηγική βιομηχανία και φυσικά στον άκρως ανταγωνιστικό κόσμο της Formula 1 και του MotoGP. Έχει απίστευτη αντοχή αλλά είναι εξαιρετικά ελαφρύ.
Η LS2 χρησιμοποιεί πολλαπλά στρώματα της αποκλειστικής μας ίνας άνθρακα ευρείας πλέξης για ένα πολύ ελαφρύ, αλλά ισχυρό κέλυφος που χειρίζεται τις προσκρούσεις με τον ασφαλέστερο και αποτελεσματικότερο τρόπο.
Το High Performance Fiber Composite είναι ένα προσεκτικά στρωμένο μείγμα μιας μοναδικής πλέξης ινών προγεμισμένων με ρητίνη σε ένα ισχυρό, εξαιρετικά ελαφρύ, αλλά άκαμπτο κέλυφος που αντέχει σε κρούση ενώ διαχέει την ενέργεια για μια ασφαλέστερη οδήγηση.
Ένα μείγμα δικής μας κατασκευής από πολυανθρακικό, θερμοπλαστικά που χρησιμοποιούνται στο διάστημα και πρόσθετα υλικά ειδικά σχεδιασμένα από την LS2.
KPA: Kinetic Polymer Alloy, είναι εξαιρετικά ελαφρύ και προσφέρει υψηλή αντοχή στη διείσδυση, αλλά με κάποια ευελιξία για την απόλυτη διασπορά ενέργειας. Αυτή η ειδική φόρμουλα πληροί τις προδιαγραφές ECE 22.06 και DOT.
Σε μια αποκλειστική διαδικασία που αναπτύχθηκε από τους ερευνητές μας που ονομάζεται HPTT (High Pressure Thermoplastic Technology), ένα μείγμα ABS εγχέεται σε καλούπια. Τα καλούπια που χρησιμοποιούνται σε αυτή τη βιομηχανική διαδικασία υψηλής ακρίβειας είναι σμιλεμένα από μπλοκ μετάλλου βάρους αρκετών εκατοντάδων κιλών.